Wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów łojowych pszczół, która służy im za element budulcowy, niezbędny do tworzenia plastrów w ulu. Od wieków filozofów oraz przyrodników fascynowało to, skąd wosk bierze się w ulach. Sporo czasu zajęło badaczom dojście do wniosku, że to pszczoły same go wytwarzają, że jest to produkt będący efektem pracy ich gruczołów. Kiedy już zadano sobie sprawę z wyjątkowych właściwości tej substancji, zaczęto ją wykorzystywać w wielu różnych dziedzinach życia, także w kosmetyce.

Pszczeli wosk – wspaniały produkt o wielu właściwościach

O właściwościach pszczelego wosku napisano już naprawdę sporo: dzięki zaawansowanym rodzajom badań i testów stale są odkrywane nowe jego właściwości, które wspaniale sprawdzają się między innymi przy tworzeniu wszelkiego rodzaju preparatów kosmetycznych. Wszystko to dlatego, że wosk to mieszanka kwasów organicznych, hydroksykwasów, alkoholi, estrów oraz między innymi węglowodorów, a także kwasów takich jak cerylowy, melisowy, palmitynowy czy też walerianowy (w zależności od czynników środowiskowych). Bogactwo tych składników było docenianie od dawna w medycynie ludowej, a dopiero później z wosku zaczęto korzystać przy produkcji szeroko rozumianych kosmetyków, a także i leków.

Krem z woskiem pszczelim

Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo preparatów kosmetycznych, które w swoim składzie mają większe lub mniejsze ilości wosku. Bogaty asortyment rodzajów tych kosmetyków sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Linie tego rodzaju preparatów posiadających w swoim składzie wosk to między innymi balsamy i mleczka do ciała, pomadki ochronne i pielęgnacyjne do ust oraz odżywki, szampony i maseczki do włosów. Najbardziej popularne są jednakże kremy wzbogacone o ten cenny składnik. Ze względu na to, jakiego rodzaju bazy użyto do ich produkcji, mogą one być przeznaczone zarówno do cery suchej, mieszanej, wrażliwej jak i tłustej. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy ma możliwość dobrania kosmetyku, który w stu procentach spełniać będzie wszystkie jego oczekiwania.

Właściwości wosku

Wosk pszczeli ceniony jest z uwagi na wiele różnych swoich cech, w kosmetyce jednak na pierwszy plan wysuwają się takie jego walory, jak właściwości wygładzające oraz nabłyszczające. Idealnie sprawdza się on nie tylko w pielęgnacji suchej i zniszczonej skóry, ale także osłabionych włosów zmęczonych wszelkiego rodzaju zabiegami koloryzacyjnymi oraz stylizacyjnymi. Wosk stosuje się także podczas leczenia wszelkiego rodzaju chorób skóry, zarówno tych o podłożu alergicznym jak i takich, które są o wiele bardziej poważne i niebezpieczne nie tylko ze względu na niekorzystne efekty kosmetyczne, ale i z uwagi na bezpieczeństwo naszego zdrowia. Dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków zawierających naturalne pszczele woski można w bardzo szybki i skuteczny sposób doprowadzić do wyraźnej poprawy stanu skóry czy też włosów. Trzeba jednakże pamiętać, by wybierać jedynie te produkty, które posiadają w swoim składnie w stu procentach naturalne woski, a nie ich syntetyczne odpowiedniki.

Powiązane wpisy

notatka