Co wiemy na temat łuszczycy krostkowej?

choroby-skorne-co-wiemy-na-temat-luszczycy-krostkowej

Wielu ludzi myśli, że łuszczyca to choroba zakaźna, a każdy kontakt z osobą, która na nią choruje, może się zakończyć zarażeniem. Nic bardziej mylnego. Owszem jest to choroba przewlekła, owszem jest to choroba mało estetyczna i taka, która może choremu sprawiać ból, ale z pewnością nie jest to choroba zakaźna. Dlatego też nie możemy się nią zarazić tylko dlatego, że mieliśmy kontakt z osobą, która już na nią choruje. Żeby pojawiła się u nas taka choroba jak łuszczyca, muszą wystąpić odpowiednie czynniki genetyczne i środowiskowe, z czego może się okazać, że posiadanie uwarunkowań genetycznych, nie musi prowadzić do tego, że ta choroba się u nas uaktywni. Nie mniej warto o niej jak najwięcej wiedzieć, tak aby w razie czego, wiedzieć jak należy postępować.

Łuszczyca krostkowa to najcięższa odmiana łuszczycy

Tak jak w przypadku wielu różnych chorób, także w odniesieniu do łuszczycy będziemy mieli do czynienia z różnymi jej odmianami. Dlatego właśnie warto wiedzieć, że najcięższą, ale jednocześnie też najrzadziej spotykaną jej odmianą, jest łuszczyca krostkowa. Objawia się ona tym, że pojawiają się na ciele krostki, które wypełnione są ropą. Taka łuszczyca krostkowa to nic przyjemnego, dlatego też tak ważne jest to, abyśmy jak najszybciej zaczęli jej prawidłowe leczenie. Dlatego już przy pojawieniu się pierwszych objawów, powinniśmy udać się do lekarza, tak aby mógł nas on zbadać i przepisać nam odpowiednie leki.

Łuszczyca krostkowa – leczenie

Jeśli w naszym przypadku diagnoza będzie brzmiała łuszczyca krostkowa, leczenie domowe może być za słabe. Owszem musimy zacząć większą uwagę przywiązywać do tego co jemy, czy nie ma w tym zbyt dużo alkoholu, czy nie spożywamy ostrych dań, a także czy w naszej diecie jest dostatecznie dużo kwasów omega 3. Ale jednocześnie sami możemy nie zwalczyć tej choroby, a jeśli nie będzie odpowiednio leczona, to może się okazać, że jej objawy będą się jeszcze bardziej pogłębiały, a co się z tym wiąże, będzie ona dla nas jeszcze trudniejsza.

Tym bardziej, że łuszczyca krostkowa na dłoniach i stopach się przede wszystkim objawia, a więc nie tylko będziemy mieli problem z wyjściem do ludzi, mając świadomość jak wyglądają nasze ręce, ale także będziemy mieli problem z chodzeniem, bo ocieranie butami o krostki, z pewnością nie będzie przyjemnym doświadczeniem. Dlatego tak ważne jest to, aby jeśli zaatakowała nas łuszczyca krostkowa leczenie jak najszybciej zacząć, bo tylko wówczas, dzięki odpowiednio dobranym maściom i lekom przyjmowanym doustnie, będziemy mieli szansę na to, aby naprawdę szybko sobie z nią poradzić. Nie mniej, musimy się także liczyć z tym, że chociaż uda nam się ją wyleczyć, to jednak może się okazać, że będzie ona regularnie nawracała, a więc tak ważne będzie to, aby jak najszybciej podejmować odpowiednie kroki.
Ponieważ jej czynniki leżą także w genach, to powinniśmy się dowiedzieć, czy ktoś z naszej rodziny chorował na tą odmianę łuszczycy i ogólnie na łuszczycę. Wówczas łatwiej będzie nam się przygotować na ewentualność, że także możemy mieć z nią do czynienia, a więc będziemy wiedzieli, na co trzeba zwracać uwagę.

notatka