Trądzik – poznaj sposoby na pryszcze

tradzik-poznaj-sposoby-na-pryszcze

Trądzik zazwyczaj kojarzy się nam z okresem dojrzewania, burza hormonów w młodych organizmach które szykują się do dorosłego życia oraz nastolatkami które pytają jakie są sposoby na trądzik. Okazuje się jednak że do dermatologów zgłaszają się nie tylko osoby młode, ale także coraz częściej przychodzą dorosłe osoby z pytaniem o jakąś maść na trądzik. Jak więc łatwo można zobaczyć pryszcze na twarzy są zarówno problemem osób młodych jak i dorosłych. Dzisiaj postaramy się Wam wyjaśnić dlaczego tak się dzieje czyli jak powstają pryszcze oraz jak zwalczyć pryszcze. Zachęcamy do lektury!

Zanim jednak odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania, postaramy się nieco przybliżyć sam problem trądziku. Na początku zobaczymy jak powstaje trądzik.

Pryszcze – jak powstają

Cały proces rozwoju trądziku, możemy podzielić zasadniczo na trzy fazy. Na początku pojawiają się zaskórniki i jest to pierwsze stadium trądzika. Zaskórniki mają postać białawych lub czarnych małych punkcików i są potocznie nazywane wągrami. Mogą one pojawiać się w różnych częściach ciała takich jak plecy, dekolt, ramiona czy na twarzy. Ogólnie wszędzie tam gdzie są gruczoły łojowe, tam mogą pojawić się zaskórniki.

Z czasem jak zaskórniki rosną i z czarnych punkcików zmieniają się w grudki i kostki. Jest to średnio nasilona postać trądziku, która charakteryzuje się tym że na około zmiany skórnej pojawia się czerwone zaczerwienie, które świadczy o stanie zapalnym.

Ostatnie trzecie stadium jest najbardziej widoczne i niesie ze sobą poważne zmiany skórne. W tej fazie to krostki zamieniają się w duże guzki o sino-czerwonej barwie, które w środku wypełnione są ropą. W tym stadium zakażenie wchodzi w głąb skóry, pojawiają się głębokie cysty które pozostawiają na skórze trwałe blizny.

Jednak skąd się bierze trądzik? Jest spora część chorób skóry również i ona ma podłoże dziedziczne. U osób chorych gruczoły łojowe nie pracują w odpowiedni sposób, ponieważ wytwarzają więcej sebum. W takiej sytuacji złoszczony naskórek blokuje gruczoły łojowe, do których trafiają następnie bakterie z mieszków włosowych (Propionibacterium acnes). Taka patogeneza dotyczy osób młodych (z uwagi na zmiany hormonalne), a problem trądziku sam znika około dwudziestego roku życia. Jednak w przypadku osób dorosłych sprawa nie jest już taka prosta. Lekarze do tej pory nie wiedzą co może powodować tworzenie się trądziku u osób dorosłych i najczęściej podejrzenie pada na indywidualną skłonność do nadprodukcji sebum, która nasila się pod wpływem stresu lub po spożywaniu niektórych leków (głównie antydepresyjnych lub hormonalnych).

Co na pryszcze, jak je pokonać?

Jeżeli problem pryszczy staje się dla Ciebie coraz poważniejszy koniecznie musisz udać się do dermatologa, aby ten zalecił odpowiednią terapię. Najprawdopodobniej leczenie będzie bazowało na odpowiednich maściach i antybiotykach. Wyróżnić możemy dwa rodzaje leczenie – z zewnątrz oraz od wewnątrz.

Leczenie z zewnątrz polega na nakładaniu odpowiednich maści i preparatów, a leczenie od wewnątrz zaleca się w przypadku bardzo zaawansowanych zmian skórnych.

Powiązane wpisy

notatka