Sposoby na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to problem, który może pojawić się w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i u młodzieży, osób dorosłych lub starszych. Z reguły dotyczy on paznokci stóp, być może z uwagi na dużo większe obciążenie dolnych kończyn oraz trudniejszy do nich dostęp. W większości przypadków za wrastające paznokcie odpowiedzialni jesteśmy my sami: ten problem to zazwyczaj efekt niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto dowiedzieć się, jak mu zapobiegać i co robić, jak już się pojawi.

Bolesne problemy z paznokciami

Wrastające paznokcie to dolegliwość polegająca na tym, że płytka paznokcia zaczyna wrastać w skórę przy nim. Wskutek tego tworzy się stan zapalny, widoczna, czerwona bolesna zmiana, ropień czy też nacieczenie. W bardzo zaawansowanych przypadkach taki paznokieć skutecznie uniemożliwia nie tylko poruszanie palcem, ale i chodzenie. Jako że jest to problem, który związany jest z bardzo poważnymi dolegliwościami bólowymi i może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji (takich jak na przykład schodzenie paznokcia), warto zrobić jak najwięcej, by skutecznie zapobiegać jego pojawieniu się w przyszłości.

Wrastające paznokcie – domowe sposoby na pozbycie się problemu

W ogromnej większości przypadków za pojawienie się problemu wrastających paznokci odpowiadamy my sami, a konkretnie źle przycięta płytka paznokcia. Wbrew pozorom obcinanie paznokci wymaga chociaż minimum wiedzy na temat tego, jak to robić, żeby paznokcie zdrowo rosły i nie pojawiały się żadne stany zapalne ani dolegliwości bólowe. Domowe sposoby na wrastające paznokcie to nauczenie się, w jaki sposób o nie należycie dbać: paznokci nie można obcinać zbyt krótko, nie można także nadmiernie wycinać ich bocznych części. Należy pamiętać o tym, by obcinać je na płaski, nie nadając im żadnego kształtu. Na pojawienie się problemu wrastających paznokci mogą mieć wpływ także takie czynniki jak noszenie zbyt ciasnego obuwia, skaleczenie się w trakcie usuwania skórek, czyszczenie paznokci przy wykorzystaniu ostrych narzędzi czy też wrodzone predyspozycje.

Wrastające paznokcie – co robić?

Jeżeli pragniemy samodzielnie uporać się z opisywanym tutaj problemem możemy zastosować dwa rodzaje kąpieli dla stóp: kąpiel z solą (moczenie stóp w ciepłej wodzie z kilkoma łyżkami soli) oraz kąpiel z płatkami mydlanymi (z powodzeniem może je zastąpić szare mydło lub też płatki do prania). Każda z kąpieli powinna trwać około 15 minut. Ulgę może przynieść także okład z lodu przyłożony na kilka minut tak, by palec zdrętwiał, Gdy to już nastąpi można w miarę bezboleśnie wyciąć wrośnięty paznokieć.

Profesjonalna pomoc

Jeśli nasz problem jest naprawdę poważny i uniemożliwia nam on codzienne, zwykłe funkcjonowanie, warto udać się po fachową pomoc. Znaleźć ją można w gabinetach kosmetycznych i podologicznych, które obecnie znaleźć można w każdym, nawet niewielkim mieście. Szeroka wiedza i bogate doświadczenie pracujących tam osób sprawiają, że z problemem wrastających paznokci uporamy się naprawdę szybko. To skuteczny sposób na cieszenie się zdrowiem oraz ładnie wyglądającymi paznokciami.

notatka