Sińce pod oczami – jak zlikwidować?

Zasinienia pod oczami pojawiają się często w wyniku zmęczenia, niewyspania, mogą też świadczyć o różnych chorobach – na przykład anemii. Jeśli nie znikają po zafundowaniu sobie relaksu i miłych chwil przy ulubionych zajęciach, warto skontaktować się z lekarzem. Wczesne wykrycie poważnej dolegliwości sprzyja jej całkowitemu wyleczeniu.

Sińce – defekt kosmetyczny

Zakładając, że powstające pod oczami cienie czy też „worki” wynikają nie z choroby, ale ze zmęczenia, niewyspania, należy z nimi walczyć na dwa – a może nawet trzy – fronty. Z jednej strony można stosować makijaż, w którym główną rolę odgrywa korektor rozświetlający. Jest to najszybsza opcja pozbycia się sińców, odpowiednia np. przed ważnym wyjściem, gdy nie ma czasu na relaks lub domowe zabiegi kosmetyczne. Druga opcja zakłada wykorzystanie dobroczynnych właściwości ziół (np. świetlika, rumianku), masażu, jak również niskiej temperatury. Bardzo dobrze działa np. masaż kostkami lodu, co jest świetnym remedium na sińce powstałe np. w wyniku nieprzespanej nocy lub płaczu. Trzeci pomysł jest najbardziej długometrażowy, a polega na zafundowaniu sobie wielu okazji do wypoczynku. Przede wszystkim trzeba się wysypiać – regularne pory snu, jak również zadbanie o przynajmniej osiem godzin nieprzerwanego wypoczynku powinny pomóc na dłużej pozbyć się nieestetycznych zasinień. Unikanie stresu, robienie rzeczy, które się lubi, spędzanie czasu na świeżym powietrzu również świetnie działa i pozwala zmniejszyć szanse na powstawanie sińców i obrzęków.

Co na sińce pod oczami?

Gdy problem sińców powtarza się, warto mieć pod ręką dobre kosmetyki kryjące i rozświetlające. Gwarantują natychmiastowy efekt, a ich korzystne składniki będą wpływać regenerująco i odprężająco na skórę. Najważniejsze są różne rodzaje korektorów – warto je nabyć i stosować, bo najczęściej tylko wtedy efekt jest kompletny i naprawdę promienny. Przydadzą się też produkty takie jak podkład kryjący, puder, rozświetlacz w sztyfcie. Oprócz kosmetyków doskonałym wyborem pomocnym przy usuwaniu sińców pod oczami są przyrządy do masażu delikatnej skóry wokół oczu. Idealne są elastyczne – np. silikonowe lub żelowe – które można wypełnić chłodną wodą i tym samym uzyskać świetny efekt. W wolnych chwilach można stosować kompresy, nasączone np. korzystnie działającymi ziołami, np. świetlikiem lub arniką.

Sińce pod oczami – przyczyny

Oprócz wspomnianych wyżej przyczyn, sińce pod oczami bywają jednym z objawów groźnych chorób – anemia, odwodnienie, różne dolegliwości dotyczące oczu, problemy z układem krwionośnym jak najbardziej mogą skutkować właśnie tego rodzaju przebarwieniami. Niezależnie od tego, czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy też jest w nim za mało miejsca na sen i relaks, warto przyjrzeć się bliżej okolicznościom występowania sińców, ocenić, czy są symetryczne, czy pojawiają się tylko podczas zmęczenia czy stresu, czy może zawsze; niekiedy należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza przy zauważeniu różnych innych objawów mogących wskazywać na rozwijającą się chorobę.

Powiązane wpisy

notatka