Skąd się biorą rozstępy?

problemy-skorne-skad-sie-biora-rozstepy

Rozstępy dotyczą każdego, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Ich pojawienie związane jest z nagłym rozciąganiem się skóry. Kobiety najczęściej mają rozstępy w ciąży, rozstępy na piersiach czy rozstępy na brzuchu. Zazwyczaj jest to związane z przybieraniem wagi lub okresem ciąży – często te dwa czynniki łączą się ze sobą. W przypadku mężczyzn pojawianie się rozstępów może być związane zarówno z tyciem i rozszerzaniem się skóry, ale może być także związane z ćwiczeniami na siłowni, kiedy mężczyzna podnosi zbyt duże ciężary które mocno napinają mięśnie, a także okrywającą je skórę.

Rozstępy na brzuchu

Ten problem dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. W przypadku kobiet głównym powodem pojawiania się rozstępów na brzuchu jest oczywiście ciąża, podczas której brzuch ciężarnej kobiety bardzo się powiększa, a skóra znacznie rozciąga.

W przypadku mężczyzn rozstępy na brzuchu spowodowane są po prostu przez nadwagę, która wynika ze złej diety oraz pojawia się z braku aktywności fizycznej.

Rozstępy w ciąży

Pierwsze widoczne rozstępy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy szóstym, a siódmym miesiącem ciąży. Jednak już pierwsze zmiany skórne, które w konsekwencji prowadzą do rozstępów pojawiających się już w pierwszym trymestrze ciąży.  Dlatego najlepiej jest już wtedy rozpocząć walkę z rozstępami – pamiętajmy o tym że profilaktyka jest zawsze najlepsza.

Co na rozstępy?

Z uwagi na swoją specyficzną strukturę, rozstępy są niejako blizną którą niestety bardzo ciężko jest w zupełności usunąć, a koszty takiego procesu są dość spore – zarówno czasowo jak i finansowo. Czasem gdy przeglądamy internet możemy natrafić na różne strony które chcą nam zdradzić sposób na rozstępy jednak trzeba do takich informacji podchodzić z dużym dystansem.
Przeglądając informację możemy natknąć się na informację że warto stosować dietę bogatą w witaminę B5, PP, E czy A. Pomocne mogą okazać się także odpowiednie minerały i mikroelementy takie jak krzem czy cynk. Bardzo dobre okazać się mogą również ćwiczenia fizyczne, lub po prostu jakakolwiek aktywność fizyczna.
Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej, poprawiają kondycję oraz zwiększają wydolność tlenową organizmu. Ale to jeszcze nie wszystko. Ćwiczenia fizyczne, bardzo pozytywnie wpływają na nasze mięśnie, dzięki czemu nasza sylwetka jest bardziej smukła, a skóra bardziej jędrna.

Krem na rozstępy

Pomimo tego że ćwiczenia fizyczne bardzo dobrze wpływają na nasze ciało, to w walce z rozstępami nie zawsze mogą okazać się wystarczające. Dlatego też popularna jest maść na rozstępy, która dzięki odpowiednim składnikom potrafi – w mniejszym bądź większym stopniu – zmniejszyć nasze rozstępy. Jaka maść na rozstępy najlepsza? Tutaj niestety ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Na rynku jest bardzo wiele produktów, których producenci przekonują że iść produkt sprawnie usuwa bądź zmniejsza rozstępy. Czy tak jest faktycznie? Niestety nie zawsze. Jednak w przypadku wyboru maści dobrze kierować się zdrowym rozsądkiem i nie kupować produktów niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nieznanego źródła i które są o wiele tańsze niż ich znani konkurenci.

notatka