Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik kojarzony jest głównie z okresem dojrzewania – to właśnie wtedy jest najbardziej nasilony i powoduje spory dyskomfort. Pojawia się na twarzy, ramionach, czasem też plecach, a nawet na skórze głowy. Wypryski swędzą, pękają i mogą łatwo ulegać zakażeniom w wyniku nawet najdrobniejszych zaniedbań higienicznych. Przeważnie dolegliwość mija wraz z wiekiem, ale nie zawsze tak się dzieje; są też odmiany trądziku, które mogą wystąpić po raz pierwszy u osób dorosłych.

Jak rozpoznać trądzik?

Rozpoznanie trądziku nie jest trudne. Na skórze (przeważnie w jej tłustych partiach) pojawiają się zaskórniki, drobne wypryski, jak również duże pryszcze wypełnione płynem. Nawet bez dotykania zmian czy ich drapania mogą występować również zaczerwienienia, plamy, a nawet niewielkie obrzęki. Dolegliwościom towarzyszy ból i świąd, przy czym bolesne są zwłaszcza te największe, które nie od razu wydobywają się nad skórę.

Jak pozbyć się trądziku?

Przy skórze trądzikowej bardzo liczy się higiena; trzeba jednak wykorzystywać odpowiednie preparaty kosmetyczne, głęboko oczyszczające i łagodzące świąd. Niewielkie natężenie zmian nie wymaga rozpoczynania intensywnej terapii, ale gdy pryszcze pojawiają się w dużej ilości, można skonsultować to z dermatologiem. Chodzi o dobór kosmetyków, który musi odpowiadać rodzajowi cery i nie generować dodatkowych podrażnień. Istotna jest codzienne, dokładne oczyszczanie twarzy i innych części ciała. Nie można jednak polegać na preparatach działających zbyt ostro, np. opartych na bazie alkoholu. Złym wyborem są żele antybakteryjne, które działają wysuszająco, więc mogą tylko intensyfikować podrażnienia skóry. Najlepszy wybór to kosmetyki łagodne, z zawartością ziół oraz pierwiastków takich jak np. cynk. Należy stosować je regularnie, ale nie za często. Po użyciu preparatu myjącego można zastosować tonik, który przywróci skórze równowagę hormonalną.

Zabiegi na trądzik

Intensywny trądzik stanowi nie tylko problem estetyczny, ale może naprawdę dołować posiadacza – zwłaszcza że zdarza się przeważnie w młodym wieku, w okresie największych huśtawek hormonalnych. Może być konieczna wizyta u dermatologa, bo najczęściej przeróżne domowe terapie i środki zaradcze nie niwelują zmian, a mogą je nawet zaognić lub niepotrzebnie przesuszyć skórę. Nie należy stosować ani parówek, ani kosmetyków z alkoholem czy z siarką. Absolutnie nie powinno się też wyciskać pryszczy, bo może to doprowadzić do infekcji bakteryjnej albo nawet do powstania czyraków.

Czy trądzik znika sam?

Dojrzewanie nie trwa wiecznie. Czas potrafi działać cuda, powoli uspokaja się gospodarka hormonalna, więc zanikają objawy takie jak przetłuszczanie się włosów, zmiany skórne, intensywne pocenie się. Trądzik też minie, jednak w przypadku, gdy nie był właściwie „traktowany”, może pozostawić przebarwienia na skórze, brzydkie blizny, które potrafią być widoczne jeszcze długo po faktycznym ustąpieniu dolegliwości. Szczególnie groźne jest wyciskanie pryszczy, bo może to powodować stany zapalne skóry, które wprawdzie po jakimś czasie się goją, ale często doprowadzają do nieestetycznych blizn.

Powiązane wpisy

notatka