Pajączki na nogach – skąd się biorą?

pajaczki-na-nogach-skad-sie-biora

Pajączki na nogach to nic innego jak siateczki rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wyglądają one bardzo charakterystycznie jednak często są źle odbierane przez osoby które je posiadają, ponieważ mówiąc kolokwialnie zwyczajnie szpecą. Szczególnie kiedy mamy pajączki na udach, a jest na przykład lato i chcemy ubrać krótkie spodenki bądź spódniczkę.

Pajączki dotyczą nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Same w sobie nie są niczym groźnym jednak ich pojawienie sygnalizuje że za niedługo może dojść do przewlekłej choroby niewydolności żylnej, potocznie nazywanej żylakiem. Żylaki mogą pojawić się zarówno na łydkach jak i udach.

Pajączki na nogach przyczyny

Pajączki na kończynach dolnych mogą pojawić się z wielu różnych powodów, niezależnie od płci, wieku i wykonywanego zawody. Narażone są na nie szczególnie te osoby, u których w rodzinach występują podobne problemy, bowiem jest to schorzenie dziedziczne. Więc jeżeli w Twojej rodzinie występowały choroby żył, to również i Ty możesz mieć predyspozycje do pajączków.
Na pojawiania się pajączków mają także bardzo duży wpływ hormony, dlatego wiek dojrzewania, okres ciąży czy czas menopauzy jest głównym momentem w życiu, kiedy to na naszym ciele pojawiają się pajączki.
Dodatkowo jak z większością chorób, tak również i tutaj dużą rolę może odgrywać nadwaga. Osoby otyłe, które mają mało ruchu i siedzący tryb  życia, mają znacznie słabsze oraz zapchane żyły i takie osoby są również narażone na pojawienie się pajączków.

Pajączki na nogach jak zapobiegać

Ciężko tutaj o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ jest to złożone schorzenie które nie wynika tylko z jednej przyczyny. Na pewno dobrze jest prowadzić zdrowy tryb życia, mieć dobrą dietę oraz rozciągać się. Warto tez pamiętać żeby stosować treningi interwałowe, które znacznie zwiększają krążenie krwi i dbają o dobrych stan naszych żył.

Pajączki na nogach usuwanie

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, jednak zanim na nie odpowiemy musimy powiedzieć że od usuwania czy leczenia o wiele lepsza jest profilaktyka. Starajmy się tak żyć, aby nasze ciało długo nam funkcjonowało i nie sprawiało problemów. Prowadźmy zdrowy styl życia, pijmy dużo wody oraz  dbajmy o naszą formę.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na usuwanie pajączków, możemy poczytać o takich zabiegach jak:

  • skleroterapia podczas której lekarz podaje podskórnie środki stymulujące  zarastanie naczynka. Jeżeli zmiana jest niewielka zazwyczaj wystarczy jedna wizyta. W przypadku większych zmian potrzeba ich więcej.
  • skleroterapia piankowa Tessariego to bardzo podobny zabieg z tą różnicą że pod skórę podaje się pacjentowi spieniony środek farmakologiczny, który zamyka przepływ krwi i siatka pajączków naturalnie zanika.

Stosuje się także zabiegi laserem pulsującym, którego światło jest pochłaniane przez czerwony barwnik krwi w efekcie czego niszczy ścianki naczynia od środka.

Jako łatwo zauważyć sposobów na radzenie sobie z pajączkami jest naprawdę sporo i z powodzeniem możemy wybrać sobie zabieg dopasowany do naszych oczekiwań. Oczywiście każdą taką wizytę powinniśmy omówić z lekarzem, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

notatka