Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi radzić?

oparzenia-sloneczne-jak-sobie-z-nimi-radzic

Zapewne każdy z Was zadał sobie kiedyś pytanie co pomaga na poparzenia słoneczne. Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, musimy znać przyczynę powstawania oparzeń słonecznych, a wtedy odpowiemy na takie pytania jak jakie są sposoby na oparzenia słoneczne (w szczególności jaki krem na oparzenia słoneczne, jaka maść na oparzenia słoneczne) oraz przedstawimy domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Zachęcamy do lektury!

Oparzenia słoneczne pojawiają się na naszym ciele za sprawą oddziałujących na naszą skórę promieni słonecznych. Wyróżnić możemy kilka rodzajów oparzeń słonecznych:
Oparzenia pierwszego stopnia są to powierzchowne zmiany na zewnętrznej warstwie skóry. Jest ona wtedy czerwona, może występować lekki obrzęk oraz specyficzne pieczenie odczuwalne szczególnie w nocy oraz po ponownym wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych.

Jest to najbardziej popularne oparzenie słoneczne i to właśnie z nim spotykamy się najczęściej.

Oparzenia słoneczne bąble

Oparzenia drugiego stopnia są znacznie bardziej bolące, a także pojawią się w nich charakterystyczne pęcherze (nazywane także bąblami), które wypełnione są przeźroczystą cieczą. W drugim stopniu oparzenia czerwony kolor skóry jest często znacznie mniejszy, niż w przypadku poparzenia pierwszego stopnia, jednak odczuwalny przez chorego ból jest znacznie większy.

Co na oparzenia słoneczne?

Na oparzenia słoneczne najlepsza jest oczywiście profilaktyka czyli rozsądne wystawianie naszego ciała na działanie promieni słonecznych, oraz unikanie opalania się w godzinach poranno – południowych. To właśnie wtedy słońce świeci na ziemię pod specyficznym kątem podczas którego możemy się bardzo szybko opalić, ale także bardzo łatwo spalić i nabawić się bolących poparzeń.
Jeżeli jednak nie udało się uniknąć promieni słonecznych i zmagamy się teraz z czerwoną piekąca skórą to powinniśmy postarać się zmniejszyć odczuwany przez nas dyskomfort. Po pierwsze powinniśmy zaprzestać dalszego wystawiania się na słońce – to tylko będzie pogłębiało nasz problem i jeszcze bardziej parzyło skórę.

Po drugie powinniśmy postarać zmniejszyć się oparzenia. W tym celu możemy użyć specjalnych maści o właściwościach wychładzający i przeciwbólowym, które potrafią znacznie przyspieszyć okres powrotu do zdrowia i zmniejszyć ból odczuwany przez osobę poparzoną.
Istnieje także kilka domowych sposobów które potrafią pomóc w przypadku delikatnych i lekkich poparzeń. Na pewno każdy z Was słyszał o tym aby poparzone miejsca posmarować maślanką. Podobno posiada ona właściwości chłodzące, a zawarte w niej proteiny pozytywnie wpływają na naszą skórę.
Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie całego organizmu, czyli picie odpowiedniej ilości wody. Gdy zmagamy się z poparzeniami słonecznymi powinniśmy unikać spożywania piwa, wódki czy innych napoi alkoholowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zwykła woda.
Powinniśmy także pamiętać, że gdy już poradzimy sobie z bólem to jednak w dalszym ciągu powinniśmy dbać o nasza skórę i odpowiednio ją nawilżać. Jeżeli tego nie zrobimy nasza skóra stanie się sucha i po pewnym czasie zacznie się łuszczyć. Wprawdzie nie jest to bolące zjawisko jednak, jest ono nieprzyjemne wizualnie i może być denerwujące, więc jeśli możemy go zminimalizować to naprawdę warto to zrobić.

notatka