Łojotok – co powoduje i jak go zwalczyć

lojotok-co-powoduje-i-jak-go-zwalczyc

W tym artykule poruszymy temat łojotoku. Dowiesz się tutaj czym różni się łojotok suchy od tłustego, jak pokonać łojotok skóry głowy, oraz co zrobić kiedy mamy łojotok twarzy. Na te i inne pytania odpowiemy Wam w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Łojotok przyczyny

Zanim zajmiemy się opisywaniem przyczyn łojotoku, na początek sprawdźmy czym sam łojotok jest. W gruncie rzeczy łojotok to nic innego niż nadmierne wydzielanie się łoju, który jest wytwarzany przez gruczoły łojowe. Choroba ta pojawia się w łojotokach dziecięcych oraz w łojotokowym zapaleniu skóry.

Jak w przypadku wielu chorób, również i tutaj ogromną rolę odgrywa higiena oraz tryb życia. Osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, odżywiające się dietą opartą na fast foodach, bez aktywności fizycznej mają większe skłonności do zachorowania na łojotok. Niezależenie od tego czy cierpisz na łojotok tłusty czy suchy, Twój styl życia oraz aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na Twoje ciało.

Łojotok objawy

Podstawowymi objawami łojotoku są mocno przetłuszczające się włosy (w poniższej części odpowiemy także na pytanie jaki szampon na łojotok wybrać) oraz żółtawa i lśniąca skóra twarzy. Łojotok ma podłoże generyczne, ale zależy również od gospodarki hormonalnej hormonów płciowych i może być nasilony w okresie pokwitania i przekwitania. Łojotok może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Łojotok najczęściej dotyczy takich części ciała jak skóra głowy, okolice nosa, okolice uszu, powieki, czoło, skóra głowy oraz fałdy skórne na ciele.

Najpopularniejszymi i najbardziej widocznymi zmianami łojotokowego zapalenia skóry są zmiany skórne pod postacią łuszczenia skóry, swędzenia, zaczerwienia, a także wypadanie włosów. Dokładnie, łojotok a wypadanie włosów to nierzadko są rzeczy bardzo ze sobą powiązane.

Co na łojotok czyli leczenie?

Na całe szczęście leczenie łojotoku jest dość proste, tylko wymaga dłuższego okresu czasu. Otóż łojotok można leczyć witaminami, odpowiednią dietą, hormonalnie, klimatycznie bądź miejscowo.

W przypadku gdy zmiany spowodowane łojotokiem pokrywają większa część ciała, niektóre źródła zalecają ziołowe kąpiele. Największą popularnością cieszą się kąpiele ziołowe z dziurawca, jednak my zalecamy aby przed każdym działaniem na własną rękę zasięgnąć opinii u wyspecjalizowanego profesjonalisty czyli lekarza.
Jednak leczenie łojotoku tu nie tylko kąpiele, jeżeli schorzenie dotyczy skóry głowy możemy stosować odpowiednio w tym celu wyprodukowane szampony, a także stosować odpowiednią dietę która powinna być bogata w cynk, witaminę A, witaminę E oraz witaminę B.
Trzeba także pamiętać że łojotok nie jest chorobą zaraźliwą i nie zawsze – a właściwie dość rzadko – wynika z powodu słabej higieny chorej osoby. Diagnozę co do choroby stawia się na podstawie obserwacji skóry, jednak trzeba mieć na uwadze że łojotok jest to chroniczna choroba. Oznacza to że nie da się jej wyleczyć w stu procentach i do końca, jednak można kontrolować jej objawy i trzymać niepożądane zmiany pod kontrolą.

notatka