Czym jest skórny objaw alergii?

Alergie są obecnie bardzo częste, na co może mieć wpływ rosnące zanieczyszczenie środowiska, produkcja przetworzonej żywności, jedzenie byle czego w ciągłym pośpiechu i  w stresie. Istnieje wiele rodzajów alergii, między innymi skórne. Objawiają się powstawaniem zmian na skórze – po kontakcie z alergenem może wystąpić wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie. Przeważnie tego typu symptomy znikają niedługo po ustąpieniu czynnika, który je wywołał.

Skórny objaw alergii – rodzaje

Osoby z alergiami objawiającymi się występowaniem zmian na skórze mogą w ten sposób reagować na wiele czynników. Bardzo często głównym alergenem są rośliny – uczulać mogą ich pyłki, ale niekoniecznie. Postać skórna alergii wiąże się z reakcjami przy bezpośrednim kontakcie z daną rośliną – dotknięciem liścia, soku lub innej części, jak również pośrednim (substancja uczulająca z rośliny znajduje się na jakiejś rzeczy, której dotyka alergik). Przykładem przedstawiciela flory wywołującego reakcję alergiczną po kontakcie (z sokiem, liśćmi, pędami) jest sumak.

Alergię skórną może wywoływać też produkt kosmetyczny np. mydło, szampon, farba do włosów – im dłużej ich się używa, tym silniejsze mogą być objawy. Niekoniecznie trzeba jednak samodzielnie stosować konkretny produkt, dolegliwości alergiczne mogą wystąpić również podczas przebywania w pobliżu innych osób ich używających lub obok przedmiotów, które np. umyto płynem zawierającym alergen.

Kolejna grupa środków zawierających alergeny to różnego rodzaju leki – warto sprawdzić, czy dany składnik nie znajduje się w lekarstwie, jakie zostało przepisane przez specjalistę, albo odpowiednio wcześniej poinformować go o alergii.

Alergia skórna – objawy

Objawy pojawiające się po kontakcie z alergenem nie zawsze występują od razu. Najszybsze efekty związane są z alergią wziewną; postać skórna daje konkretne symptomy po kilku, a czasem po kilkunastu godzinach. Typowe dolegliwości to mniej lub bardziej rozległa, swędząca wysypka, pęcherze wypełnione płynem, przebarwienia, pokrzywka, podrażnienia skóry oraz świąd lub pieczenie odczuwane w miejscach, które były narażone na zetknięcie z uczulającą substancją. Wysypka z uwagi na charakter może wiązać się z powstaniem na skórze dużej ilości małych wyprysków, które przy dotyku pękają i uwalniają ropną treść. Niekiedy objawy przypominają łuszczycę, może też wystąpić skłonność do różnych bruzd i pęknięć, które następnie będą krwawić. Zjawiska te są nieraz bardzo problematyczne, zwłaszcza jeśli lokalizują się w widocznych miejscach np. na twarzy, ramionach, szyi. Również swędzenie może wywoływać duży dyskomfort.

Pokrzywka i inne przykre objawy – jak ich uniknąć?

Najprostszym sposobem na unikanie przykrych objawów jest staranie się omijania uczulających roślin, wybieranie innych produktów kosmetycznych oraz korzystanie z leków, które mają korzystną substancję czynną. Bezpośredni kontakt z alergenem wywołujący wysypkę lub inne zmiany skórne jest lepszą opcją niż reagowanie na substancje drogą wziewną, bo łatwiej jest takiego kontaktu unikać. Oczywiście pierwszym krokiem jest zawsze weryfikacja, co konkretnie uczula – mogą to być poszczególne produkty albo ich grupy. Istnieje pogląd, że częste narażanie się na kontakt z alergenem pozwoli się do niego przyzwyczaić lub zadziała jak szczepionka. Jest w tym część prawdy, ale jest też szansa na poważne komplikacje, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym.

Powiązane wpisy

notatka