Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca powoduje powstawanie nieestetycznych zmian skórnych, które bywają uznawane przez inne osoby za dowód na jakąś zaraźliwą chorobę – z tej przyczyny wielu chorych na łuszczycę cierpi nie tylko z powodu tej dolegliwości, ale również z powodu bycia wyobcowanym, odizolowanym od społeczeństwa. Warto przy każdej okazji tłumaczyć, że łuszczycą nie da się zarazić nawet przy bliskim kontakcie z osobą posiadającą różnego rodzaju wypryski.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Chorzy na łuszczycę nie zawsze wyglądają bardzo źle, ale w niektórych dniach ich skóra bywa pokryta różnego rodzaju wypryskami.  Wykwity na skórze mają jaśniejszy lub ciemniejszy kolor od różowego po prawie brązowy, a na ich powierzchni często pojawia się charakterystyczna, lekko błyszcząca łuska. Zmiany oczywiście bardzo swędzą, co może powodować chęć drapania się. Należy jednak się od tego powstrzymać, bo po zdrapaniu „łusek” występuje za każdym razem delikatne krwawienie, również bardzo typowe dla łuszczycy (jest to tzw. symptom Auspitza). Przy silnym ataku łuszczycy może pojawić się bolesność stawów, zapalenia stawów, jak również gorączka; przypomina to nieco początki grypy, ale do tego typu objawów dochodzą oczywiście łuski i wypryski skórne.

Czy łuszczyca swędzi?

W tym przypadku odpowiedź jest pozytywna. Swędzenie to jeden z typowych objawów łuszczycy, a bywa tak silne, że trzeba się siłą powstrzymywać od drapania. Warto jednak dołożyć starań, by się nie drapać, bo powoduje to zaognienie zmian na skórze, krwawych wysięków i ogólnie pogorszenia stanu chorego. Na swędzenie należy stosować odpowiednie środki – przeważnie zapisywane są kremy i maści do regularnego używania. Można jednak zapewnić sobie ulgę również domowymi sposobami. Jednym z nich jest zadbanie o nawilżanie skóry tak często, jak tylko jest to możliwe. Kąpiele, zwłaszcza z dodatkiem olejków eterycznych, zapewnią natychmiastowy relaks, nie trzeba jednak przesadzać z temperaturą wody. Najlepsza jest chłodna lub lekko ciepła, gorąca jest niewskazana, bo może zwiększyć nasilenie objawów, zamiast pomóc. Świąd można również niwelować luźną odzieżą, która nie styka się bezpośrednio ze skórą. Jest ona wręcz niezbędna latem, kiedy ludzkie ciało produkuje więcej potu, a niestety obecny na powierzchni skóry pot będzie potęgował świąd i inne negatywne odczucia związane z dolegliwościami.

Łuszczyca a dieta

Można wykorzystać odpowiednią dietę do walki z różnymi nieprzyjemnymi objawami łuszczycy. Ma ona mieć działanie przeciwhistaminowe, dzięki czemu świąd nie będzie tak dotkliwy. Wykluczyć trzeba niektóre owoce, na przykład pomarańcze czy truskawki, jak również warzywa  (chociażby pomidory). Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w naturalne kwasy tłuszczowe. Lekarze zalecają nawet całkowitą rezygnację z mięsa – jedzenie mięsnych potraw może nasilać dodatkowe objawy łuszczycy, takie jak stany zapalne, jak również wpływać negatywnie na układ krwionośny. Wdrożenie do diety ryb, warzyw czy owoców pozwoli zapewnić organizmowi wiele potrzebnych składników odżywczych oraz nie odczuwać tak bardzo nieprzyjemnego dla niektórych braku mięsa.

Powiązane wpisy

notatka