Co na odciski?

odciski-co-to-jest

Zapewne każdy z nas w swoim życiu spotkał się z problemem odcisków. Odciski palców czy odciski na stopach to problem który może dotknąć każdego. Nieważne czy jesteś pracownikiem umysłowym czy fizycznym czy w wolnych chwilach lubisz biegać, spacerować czy raczej czytać książkę w domowym zaciszu. Dlatego w tym artykule chcemy przybliżyć nieco ten temat, oraz powiedzieć kilka słów o odciskach, powiemy co to plastry na odciski, jaka maść na odciski na stopach będzie dobra, czy jest jakiś sprawdzony sposób na odciski albo preparat na odciski.

Skąd się biorą odciski

Odcisk jest to mechanizm obronny skóry który ma na celu zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniem. Jeżeli na przykład chodzimy w za małych butach (lub mamy tendencję do tego że puchną nam stopy po całym dniu i buty które rano było dobre, po południu delikatnie nas uciskają) lub nasze buty wykonane są z niskiej jakości materiałów to prędzej czy później nabawimy się odcisków. Pojawiają się one w miejscu gdzie twardy materiał dotyka, bądź regularnie obciera skórę.
Ale nie tylko złe obuwie może powodować odciski. Jeżeli chcemy zadbać o swoją formę i zaczniemy chodzić na siłownie to również podnoszenie ciężarów (nawet niewielkich) sprawi że nabawimy się odcisków. Ale czy tylko w taki sposób możemy dostać odcisków na dłoniach? Otóż nie. Jeżeli w ciągu dnia, długo i często piszemy długopisem czy piórem, to również na naszych palcach mogą pojawić się odciski, pomimo że nie oddziałuje na nie żadna duża siła – ot po prostu trzymamy długopis.

Trzeba także pamiętać że na pojawianie się odcisków – szczególnie na stopach – narażone są osoby, które zmagają się z nadwagą. Osoby  takie mają większą masę ciała, przez co i ucisk na stopy jest większe, ale to nie wszystko. Osoby otyłe, na skutek złej diety mają także tendencję do puchnięcia, co również sprzyja pojawianiu się odcisków.

Jednak nie zawsze pojawienie się odcisków zależy od nas, czasem ich pojawienie może być związane ze schorzeniami stóp takimi jak płaskostopie, zdeformowanymi palcami, zbyt długą kością śródstopia czy wysokim podbiciem. W takiej sytuacji nie pomoże maść na odciski,a jedynie odpowiednie, dopasowane do skóry obuwie – często konieczne jest zamówienie obuwia robionego na zamówienie.

Co na odciski?

Takie pytanie zadaje sobie zapewne każda osoba której dotknął ten problem. Czy poczekać aż odcisk sam zejdzie? A może kupić jakiś płyn na odciski? A może jednak lepsza okaże się maść? Niestety, ale na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak się czuje dana osoba, oraz jak bardzo konkretny odcisk jej przeszkadza. Jeżeli odcisk pojawił się przez przypadek, bo na przykład kupiliśmy nowe buty, zaczęliśmy biegać czy chodzić na siłownie, to problem nie jest na szczęście, aż tak poważny. Jeżeli jednak odciski są spowodowane przez zmiany anatomiczne i nie możemy wyeliminować ich przyczyny, a same odciski są bolące i uniemożliwiają lub znacząco utrudniają nam normalne funkcjonowanie to powinniśmy udać się do specjalisty, który nas zbada, określi źródło naszego problemu i zaproponuje najbardziej optymalną metodę leczenia.

notatka